Ar kada susimąstėte, kodėl vieni lengvai pritraukia priešingos lyties dėmesį, o kitiems sekasi prasčiau? Pasirodo, jog tam įtakos gali turėti feromonai: nedidelės organinės molekulės, veikiančios kaip cheminis ryšys. Kas iš tiesų tie feromonai, plačiau pasakoja Paulius Samėnas iš Aroma Fero (www.aromafeo.lt).
| Aušra Matulaitytė | žurnalas “Moters savaitė”
Daugelis apie feromonus žino išties nedaug, vyrauja nuomonė, kad feromonai skirti aistrai pakurstyti arba meilei pritraukti. Kas iš tiesų yra feromonai?
Feromonai yra natūralūs kūno cheminiai junginiai, kuriuos kūnas išskiria tam, kad perduotų tam tikrą informaciją aplinkiniams, pavyzdžiui: aš vaisingas, dominuojantis, sveikas, draugiškas, seksualus. Feromonai skirti aistrai pakurstyti ir patrauklumui padidinti. Pritraukti meilę –pabijočiau sakyti, nes tai priklauso ir nuo daugelio kitų dalykų. Nors net neabejoju, kad ne viena mūsų klientė galėtų patvirtinti ir tai.
Ar visi žmonės geba feromonus užuosti?
Patikslinčiau, kad ne užuosti, o pajausti. Feromonus žmonės „užuodžia“ nesąmoningai, jakobsono organo (esančio nosyje) pagalba. Žmogus net nesupranta, kažką užuodęs, tačiau tuo pat metu jau vyksta magiškoji chemija.

Įkvėpusysis ima gauti begalę informacijos apie kvapų šaltinį. Panašiai kaip su reklama: pasąmonė užfiksuoja, o žmogus mano, kad ne. Nors yra žmonių, nesugebančių užuosti feromonų, laimei, tokių žmonių yra labai mažas procentas. Šiuolaikinio žmogaus pojūčiai yra labiau atbukę nei senesniais laikais.
Labai smalsu, kaip tie feromonai iš tikrųjų veikia. Tarkim, moteris pasipurškė feromonais ir kas toliau?
Feromonai veikia mūsų pasąmonę arba kitaip limbinę smegenų dalį. Ši dalis yra atsakinga už pirminius instinktus tai – baimė, alkis, seksualumas, giminės pratesimas. Paprastais žodžiais tariant, feromonai padeda mums atrodyti ir pasijausti gerokai seksualesniais, savimi pasitikinčiais, draugiškais, patikimais kitų akyse. Žinoma, kokį efektą gausime taip pat priklauso nuo feromonų formulės, kurią naudosite.
Ar moteris pati gali užuosti tuos feromonus, kuriais ji pasipurškė, ar jie skirti tik vyrų uoslei?
Tai priklauso nuo daugelio dalykų, pavyzdžiui, kokio jautrumo žmogaus uoslė, ar kokio gamintojo feromonais moteris yra pasipurškusi. Iš savo patirties galiu atsakyti, kad dažniausiai moterys feromonus užuodžia. Pastebėtas labai įdomus skirtumas tarp vyrų ir moterų uoslių. Pavyzdžiui, labai dažnai pastebime tokį dalyką, kad moterims stiprios koncentracijos moteriškų feromonų kvapas ne visada patinka, o vyrams visiškai atvirkščiai. Pamenu vieno vyro ištartą frazę: „Čia gi tikros moters kvapas“. Atrodytų kvapas tas pats, tačiau tiek vyrai, tiek moterys supranta jį skirtingai. Lygiai tas pats ir su vyriškais feromonais. Dažnai geros kokybės feromonai turi specifinį kvapą. Tai visiškai normalu. Feromonai būna su papildomu kvapu arba bekvapiai. Jei moteris įsigija „bekvapius“, tuomet juos gali maskuoti su savo mėgstamais kvepalais. Pastarąją kombinaciją ypač rekomenduojame, nes turėdama daug kvepalų moteris kaskart gali kvepėti vis kitaip.
Ar tiesa, kad feromonai turi ir skirtingą poveikį, pavyzdžiui, vieni skatina pasitikėjimą, padeda karjeroje?
Taip, tai tiesa, nors taip skirsto ne visi gamintojai. Tai priklauso nuo feromono, įdėto į tam tikrą formulę. Pavyzdžiui, jei feromonų formulėje bus oxytocin ar androstenol feromonų, žinosime, kad šis produktas yra skirtas pasitikėjimui didinti, ryšiams gerinti. Verslui skirtiems feromonams, šalia kitų, visada privalo būti įdėti feromonai atsakingi už dominavimą.
Jei žmogaus organizmas natūraliai gamina feromonus, kodėl reikėtų juos naudoti papildomai?
Taip, gamina ir, žinoma, jūsų natūralių feromonų niekas nepakeis, jei norite pritraukti genetiškai labiausiai jums tinkantį kandidatą. Bėda tik ta, kad turite prakaituoti ir nesiprausti, o tas šiais laikais tai nėra priimtina. Taip pat kokia tikimybė, kad Jūsų prakaito kvapas patiks aplinkiniams?
Mūsų parduodami feromonai yra geri tuo, kad visų pirmą yra stipriai koncentruoti. Labiau koncentruoti nei tą kvapą skleistų pats žmogus. Labai geras pavyzdys yra kopulinas, dedamas į kiekvieną moterišką feromonų formulę. Kopulinas yra moters vaisingumo feromonas. Jį moteris skleidžia į aplinką, kai nori susilaukti vaikų. Vyrus tai be galo jaudina, pagal mokslinius tyrimus kopulinas gali pakelti vyrų testosterono lygį iki 150%. Skatina konkuruoti, siekti moters bet kokia kaina. O dabar įsivaizduokite, kad moteris atrodo vaisinga net ir ne savo vaisingumo metu – tai stiprus ginklas.
Feromonas androstenolis padeda sudaryti draugiško ir pozityvaus žmogaus įspūdį. Feromonų yra daug, visų čia neišvardinsiu, bet pabandykime mintimis pagaminti kokią nors feromonų formulę. Sumaišykime feromonus, atsakingus už vaisingumą, seksualumą, draugiškumą, patikimumą, dominavimą, išeina tikrai verta dėmesio kompozicija.
Kokios yra skirtingos feromonų rūšys?
Standartiškai skirstoma į seksualumo, santykių, socialinius, verslo, dominavimo.
Kokių tipų feromonų galima įsigyti jūsų parduotuvėje?
Mes esame didžiausi Europoje, turintys platų, geriausių feromonų pasirinkimą. Pas mus galima rasti visko: nuo silpnesnių iki stipriausių. Tik kartais tam tikros prekės būna deficitinės, todėl tenka palaukti arba rezervuoti iš anksto.
Kada ir kokius feromonus reikėtų rinktis?
Žinoma, geresnius ir brangesnius. Taip pat stiprus rodiklis jei feromonai pagaminti JAV. Iš ten atkeliauja pačios geriausios prekės.
Labai rekomenduočiau nepakliūti ant kabliuko su žodžiu „feromonai“. Nes yra be galo daug prekių pavadintų „kvepalai su feromonais“, o ten feromonų nė su žiburiu nerasi, o pati prekė dažnai parduodama labai brangiai. Patikėkite, tokių pardavėjų Europoje pilna. Taip pat kvepalai su afrodiziakais neturi nieko bendra su feromonais. Tai du skirtingi dalykai.
Tiesa ar mitas, kad kvepalai su feromonais ant kūno išsilaiko ilgiau?
Ne visai tiesa. Kartais jie išsilaiko ilgiau ant rūbų. Galite juos jausti net kelias dienas. Labiausiai rekomenduočiau purkšti ant odos, nes tokiu atveju gauname unikalų jūsų kūno ir feromonų parašą. Kiek jie išsilaikys, vėlgi priklauso nuo jūsų odos, tačiau geri feromonai išsilaiko net kelias valandas.
Feromonų galia:
Feromonai žmonių nepadaro „zombiais“. Feromonų veikiamas žmogus neims aklai viską daryti, jus garbinti ir nerti į jūsų glėbį nieko nesuprasdamas. Kaip turbūt visi žinome, mūsų smegenys turi kairį ir dešinį pusrutulius, kurie ir diktuoja pagrindines sąlygas (kultūra, auklėjimas, archetipai, charakteris, aplinkybės).
Sprogstamasis užtaisas – šypsena, švarus kūnas, mėgstamų kvepalų aromatas, pasitikėjimas savimi, teisingas požiūris į aplinkinius, geros manieros. Na, o šį puikų derinį užbaigia paskutinė, bet ne prasčiausia feromonų nata.
Feromonai tikrai veikia, kaip ir geras makiažas. Ir nesvarbu, ar esate vyras – ar moteris. Patikti norime visi.
| Aušra Matulaitytė |